I think it's cheaper if I buy a horse...
 
 

       The Horse Forum > Keeping and Caring for Horses > Horse Talk

I think it's cheaper if I buy a horse...

This is a discussion on I think it's cheaper if I buy a horse... within the Horse Talk forums, part of the Keeping and Caring for Horses category
  • Is it cheaper to ride once a week or buy a horse
  • What cheapest horse to keep

Like Tree21Likes

 
LinkBack Thread Tools
    03-14-2012, 01:07 AM
  #1
Foal
I think it's cheaper if I buy a horse...

My little 4 year old daughter has caught the horse bug like I did when I was her age ;) She is asking for pony rides everyday (well, now she wants the reins!)
I hate saying no!! But I have to because other wise 7 pony rides a week at $20 a pop is $140 bucks a week! I could feed a horse for that much a month!!

I am SO ready to have a horse of my own so I can give my daughter lessons and we can ride whenever we want :)
I am very impulsive so I have to be a good girl and remember Dave Ramsey's wisdom.. "One definition of Maturity is learning to delay pleasure"

And then.. trying to convince Hubby it's the greatest idea ever...!!
     
Sponsored Links
Advertisement
 
    03-14-2012, 01:12 AM
  #2
Trained
Why not get her lessons instead of just pony rides?
     
    03-14-2012, 01:22 AM
  #3
Foal
Quote:
Originally Posted by DraftyAiresMum    
Why not get her lessons instead of just pony rides?
She is getting lessons once a week We pay rescues $20 or a bag of Senior Feed for the pony rides other days of the week.
     
    03-14-2012, 01:30 AM
  #4
Weanling
Lol if it were my decision i'd go down to 3 days a week or less instead of buying a horse that will become a "forever" financial commitment. That is if money is truly the issue. Personally a horse of mine costs more than 140 a week but I guess that depends on your own factors, if you'll be boarding and what not. If you are keeping it at home then you have to think about whether it will have a buddy, will you have to get two, or another animal to feed?

If you know you're impulsive I'd try to hold back a little bit :p
     
    03-14-2012, 01:42 AM
  #5
Green Broke
You might be able to feed a horse on $140 a month, but you won't be able to feed, board, provide Vet and Farrier care and so forth for that price.

Have you considered a lease? A lease (full or partial) would be less expensive than $140 a week and it would also enable you to start with a completely dead-broke horse and then as your daughter's riding skills improve, lease more challenging horses for her.
     
    03-14-2012, 02:59 AM
  #6
Foal
Depends on where you live and where you could keep your horse. I can keep my horses for that much or less, and they are just worth it to have one to me.
     
    03-14-2012, 05:37 AM
  #7
Trained
Quote:
Originally Posted by Makoda    
Depends on where you live and where you could keep your horse. I can keep my horses for that much or less, and they are just worth it to have one to me.
This is certainly the biggest factor. With our 4 mares at home, looking at our 2011 total expenses, it costs us only about $2.00/day/horse. Of course, my labor is free, but all our mares are low maintenance, easy keepers and in the pastures 24x7, so there is very little daily labor involved.

As a matter of fact, the OPs financial reasoning (or perhaps rationalization) is the same that I had when my wife originally wanted to get a horse years ago. Even including the initial cost of the horse(s) (which in my financial mind I conservatively amortized over 10 years), buying came out a better deal than renting/leasing horses for our riding.

Of course, the original one turned to two, then three, then four.... but I haven't regretted doing any of it.
     
    03-14-2012, 05:49 AM
  #8
Yearling
It's very expensive to pay 140.00 a week.
Is there anywhere that would let you volunteer, muck stalls, groom or do some other work for riding time?
Then your daughter would learn all aspects of horse care.
My other suggestion would be to lease a horse.
Children who ride one horse or pony all the time do not learn to ride as well as children who "move up" to better horses as their riding skills improve.
Leasing would allow you to do that without buying and selling every time.
Good luck and welcome to the horse forum...
     
    03-14-2012, 07:54 AM
  #9
Showing
I very much agree with Delfina. You don't pay just for the feed and hay. You either have to board (which is not always cheap) or keep in your place (with all work and maintenance), plus vet/farrier/dewormer/dentist/etc. I'd look into the lease as a start, and then if you think you are ready and your daughter doesn't lose the interest into the owning one. BTW, even with the own horse/lease I'd still recommend for your kid to keep taking lessons at least once/week (learning how to ride correctly never hurts :) ).

P.S. Yeah, $140/week is expensive!
     
    03-14-2012, 09:02 AM
  #10
Weanling
Wow...560/month for a horse. Yikes! Lol. I board my girl and I pay 200/month. So even if you had to board...that would give you 360 dollars a month to put away in case of unexpected vet bills. LOL

Okay, I am not helping am I?

I put away about 50/month for the unexpected.

I do like the ideas that maybe you look in to leasing. Just to see if you can swing it. :)

Good luck.
     

Thread Tools

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Which would be cheaper? MangoRoX87 Horse Health 6 01-08-2012 01:04 PM
JUST Listed! Cheaper Prices!!!~ kated Tack and Equipment Classifieds 0 01-18-2010 09:21 PM
Cheaper keeper? Opinions please. Fire Eyes Other Pets 3 06-08-2009 07:09 AM
Which is cheaper? Tayz Horse Talk 9 04-13-2009 04:16 AM
Positive for Strongyles: What is cheaper? starlinestables Horse Health 21 01-17-2009 10:14 PM



All times are GMT -4. The time now is 12:30 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0