My hay is in
   

       The Horse Forum > Keeping and Caring for Horses > Horse Talk

My hay is in

This is a discussion on My hay is in within the Horse Talk forums, part of the Keeping and Caring for Horses category

     
    LinkBack Thread Tools
        07-23-2008, 09:04 AM
      #1
    Foal
    My hay is in

    Got 120 bales of grass hay yesterday at $2.50/bale and I already have 100 alfalfa and have 200 waiting in the wings, LOL I have this wonderful sense of security thought I'd share, I plan to be flush going into winter, yeah!!!
         
    Sponsored Links
    Advertisement
     
        07-23-2008, 10:09 AM
      #2
    Weanling
    Great feeling isnt it? Glad your set.
         
        07-23-2008, 10:26 AM
      #3
    Trained
    That's a wonderful feeling isn't it! We have our hay reserved for this winter too. We get ours delivered a round bale at a time. (benefits of living on the boss's ranch 8) ) We put in for ours about a month ago and its a done deal.
         
        07-23-2008, 11:16 AM
      #4
    Foal
    Oh so jealous!!! We do round bales so I just always pray my hay guy has enough for the winter!! WE did squares one year because hay was so bad (paid 8.50 a square for 100 bales!!) We are still eating last years hay around here.
         
        07-23-2008, 12:11 PM
      #5
    Foal
    2.50 a bale?!!!! I am soooo jealous, my hay costs $27 a bale. Stocking up for winter is a major investment around here.

    Anywho, glad you have hay...hooray!
         
        07-23-2008, 12:50 PM
      #6
    Foal
    Quote:
    Originally Posted by Vegashorselady
    2.50 a bale?!!!! I am soooo jealous, my hay costs $27 a bale. Stocking up for winter is a major investment around here.

    Anywho, glad you have hay...hooray!
    27 for a square bale!!!!!!!! YIKES!!! I wouldn't be able to afford a horse!!!
         
        07-23-2008, 01:04 PM
      #7
    Yearling
    I don't know what we will be doing for winter ???

    Maby buying a round bale and just tossing a few pounds over the fence to fara ?? Idk,

    I guess as long as I keep it dry and no mold, maby it will work ..

    Ahrrrrrr I want a big hay barn :roll:
         
        07-23-2008, 01:23 PM
      #8
    Foal
    Quote:
    Originally Posted by Equine_Woman
    Quote:
    Originally Posted by Vegashorselady
    2.50 a bale?!!!! I am soooo jealous, my hay costs $27 a bale. Stocking up for winter is a major investment around here.

    Anywho, glad you have hay...hooray!
    27 for a square bale!!!!!!!! YIKES!!! I wouldn't be able to afford a horse!!!
    Yup, square bales are all we have here. Welcome to life in the desert and having to pay for the gas prices to haul our hay in from another state. Yeah, it does make owning horses a little more pricey. Sheesh, if my hay were 2.50 a bale I could have a lot more horses! I think 3 is enough already though.
         
        07-23-2008, 04:17 PM
      #9
    Foal
    Quote:
    Originally Posted by Vegashorselady
    Quote:
    Originally Posted by Equine_Woman
    Quote:
    Originally Posted by Vegashorselady
    2.50 a bale?!!!! I am soooo jealous, my hay costs $27 a bale. Stocking up for winter is a major investment around here.

    Anywho, glad you have hay...hooray!
    27 for a square bale!!!!!!!! YIKES!!! I wouldn't be able to afford a horse!!!
    Yup, square bales are all we have here. Welcome to life in the desert and having to pay for the gas prices to haul our hay in from another state. Yeah, it does make owning horses a little more pricey. Sheesh, if my hay were 2.50 a bale I could have a lot more horses! I think 3 is enough already though.
    Man!!! On the low end my horses go through a square a day!! That'd be 810 dollars a month for me and really more since it's more like 1 1/2!!! Yikes!!! And I only have 4 horses!!!!!!!!!!
         
        07-23-2008, 04:28 PM
      #10
    Foal
    Quote:
    Originally Posted by Equine_Woman
    Quote:
    Originally Posted by Vegashorselady
    Quote:
    Originally Posted by Equine_Woman
    Quote:
    Originally Posted by Vegashorselady
    2.50 a bale?!!!! I am soooo jealous, my hay costs $27 a bale. Stocking up for winter is a major investment around here.

    Anywho, glad you have hay...hooray!
    27 for a square bale!!!!!!!! YIKES!!! I wouldn't be able to afford a horse!!!
    Yup, square bales are all we have here. Welcome to life in the desert and having to pay for the gas prices to haul our hay in from another state. Yeah, it does make owning horses a little more pricey. Sheesh, if my hay were 2.50 a bale I could have a lot more horses! I think 3 is enough already though.
    Man!!! On the low end my horses go through a square a day!! That'd be 810 dollars a month for me and really more since it's more like 1 1/2!!! Yikes!!! And I only have 4 horses!!!!!!!!!!
    I think our bales may be bigger than your square bales. My horses don't eat that much in one day and they don't have pasture to supplement with. It comes out to around 300 a month in hay for 3 horses.
         

    Thread Tools



    All times are GMT -4. The time now is 06:14 AM.


    Powered by vBulletin® Version 3.8.5
    Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
    Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0